Polski owczarek nizinny

Nasza rodzima rasa, polski owczarek nizinny, zaliczana jest do psów pasterskich i zaganiających. Psy średniej wielkości, o mocnej budowie. Włos długi, gęsty, falisty i dosyć szorstki. Umaszczenie jednolite- czarne z podpalaniem, beżowe, szare. Może być również łaciate- biały z domieszką beżu, szarości, brązów.

Polski owczarek nizinny - źródło obrazka Wikimedia.org

Polski owczarek nizinny – źródło obrazka Wikimedia.org

Polskie owczarki nizinne są psami inteligentnymi, o bardzo dobrej pamięci, lubią się uczyć. Są posłuszne, wierne i lojalne wobec swoich właścicieli. Dzięki swojej odwadze, zawsze gotowe są do obrony swojej rodziny i dobytku. Do obcych podchodzą z ostrożnością i nieufnością, głośnym szczekaniem informują, że ktoś zbliża się do posesji.

Zwierzęta te powinny być uspołeczniane od najmłodszych lat. Polski owczarek nizinny wymaga stanowczego właściciela, o silnym autorytecie. Jeśli pies wyczuje słaby i uległy charakter człowieka, nie będzie chciał współpracować, a co gorsza, uzna siebie za przywódcę stada i będzie starał się zdominować opiekuna.

Bardzo ważne jest nauczenie tego owczarka jasnych zasad, których należy się trzymać i tego samego wymagać od czworonoga. Owczarek polski, dobrze wychowany i odpowiednio wcześnie nauczony kontaktów z ludźmi, jest wspaniałym psem rodzinnym, towarzyskim i uczuciowym, uwielbiającym zabawę z dziećmi, do których ma dużo cierpliwości.

Tolerancyjny w stosunku do innych psów, jednak w razie potrzeby potrafi walczyć o swoje. Zazwyczaj spokojny i przyjaźnie nastawiony, potrafi ugryźć, jeśli zostanie sprowokowany. Polskie owczarki nizinne są stworzone do pracy, źle się czują bez konstruktywnego zajęcia. Potrzebują dużo ruchu, codzienne spacery powinny być urozmaicone zabawą i ćwiczeniami, ukierunkowanymi nie tylko na kondycję fizyczną, lecz również na rozwój psychiczny.

Rasa jest idealna dla ludzi uprawiających sporty- bieganie, jazda na rowerze. Ta rasa potrzebuje być w ciągłym ruchu, podejmować nowe wyzwania. Nie będą usatysfakcjonowane krótkimi spacerami na smyczy, wokół bloku, a potem zamknięciem w czterech ścianach małego mieszkania.

Niezadowolone i znudzone, będą sprawiać duże problemy natury behawioralnej. Na tę rasę powinny decydować się osoby posiadające podwórko lub ogródek a przede wszystkim dysponujące odpowiednią ilością czasu, który trzeba poświęcić polskim owczarkom nizinnym.

Psy tej rasy są również bardzo ciekawskie, mają zdolność szybkiej adaptacji do warunków, w jakich się znajdą. Idealnie sprawdzą się w roli psów ratowniczych, są świetnymi tropicielami, mają zdolności terapeutyczne, mogą pracować z ludźmi niepełnosprawnymi. Rasa uznawana jest za zdrową, odporną na choroby i dolegliwości.

Pielęgnacja polega na dokładnym wyczesywaniu sierści raz w tygodniu, kąpiele stosować tylko, gdy to konieczne. Psy tej rasy mogą mieć skłonność do tycia, dlatego tak ważny jest regularny ruch i karmienie w granicach rozsądku. Waga, jaką osiągają polskie owczarki nizinne to 23 kg, przy wzroście do 51 cm. Średnia długość życia wynosi 12-15 lat.

Komentarz do “Polski owczarek nizinny

  1. Irek pisze:

    Szanowni!
    Średnia długość życia- jak zostało napisane w artykule, to 12-15 lat. Nieprawda. Być może będzie to, co teraz napisze szokiem dla wielu, ale gdyby nie tragiczny wypadek dwa tygodnie temu, dokładnie 2.04.2017, w którym życie zakończył mój PONy, najukochańszy psi przyjaciel, który w listopadzie 2016 roku ukończył…27 lat. Tak! (dwadzieścia siedem lat!), kto wie, jak długo jeszcze by żył. Był jeszcze w zdumiewająco niezłej kondycji. Budził podziw u weterynarzy.
    Do dnia dzisiejszego nie mogę się pozbierać…
    Strasznie mi GO brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *