Owczarek podhalański

Owczarek podhalański to polska rasa, zaliczana do psów pasterskich, stróżujących. Budowa ciała mocna, masywna, lecz o niezbyt grubych kościach. Włos krótki, obfity, gęsty, prosty lub lekko falisty, twardy w dotyku. Ogon owłosiony i puszysty. Umaszczenie zawsze białe, bez znaczeń. Czarny jedynie nos i wargi (fafle).

Owczarek podhalański - obrazek znaleziony na Wikimedia.org

Owczarek podhalański – obrazek znaleziony na Wikimedia.org

Owczarki podhalańskie wykorzystywane są głównie, jako psy stróżujące, do pilnowania stada, ale także jako psy ratownicze. Jednak ze względu na swoje przyjazne usposobienie względem właściciela i rodziny, mogą być również idealnymi towarzyszami człowieka. Wobec opiekuna są oddane, lojalne i wierne, zawsze gotowe stanąć w obronie.

Uwielbiają pieszczoty, głaskanie i przytulanie. W stosunku do obcych są nieufne, zachowują dystans. Z natury są spokojne i opanowane, jednak mają też silny instynkt obronny, głośnym szczekaniem ostrzegają potencjalnych intruzów. W przypadkach bezpośredniego zagrożenia zbliżającego się do rodziny lub dobytku, owczarek podhalański nie zawaha się zaatakować.

Spędzając noc na zewnątrz, pies tej rasy będzie czuwał nad bezpieczeństwem gospodarstwa. Ponadto ta rasa najlepiej czuje się właśnie na zewnątrz, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby był to typowy pies podwórkowy (oczywiście nigdy na łańcuchu!), z możliwością wejścia do domu, kiedy będzie miał ochotę pobyć z ludźmi.

Szybko adaptuje się do warunków pogodowych, dobrze radzi sobie z zimnem. Pies tej rasy jest niezależny, nie potrzebuje nadzoru człowieka, bo dokładnie wie, co ma robić. Wyróżnia się wysoką inteligencją, szybko i łatwo się uczy, chętnie poddaje się szkoleniom.

Owczarki podhalańskie są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt, mają wiele cierpliwości do dzieci i są delikatne podczas zabawy. Wymagają właściciela zdecydowanego, stanowczego, ale i wyrozumiałego, który pokaże autorytet, nauczy psa zasad, których będzie się konsekwentnie trzymał.

Pies musi wiedzieć, że to człowiek jest wyżej w hierarchii, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy natury behawioralnej i niechęć do współpracy, a także chęć dominacji. Wychowując psa tej rasy, trzeba być pewnym siebie, wymagającym, ale nigdy surowym i agresywnym, ponieważ osiągnie się efekt odwrotny do oczekiwanego- pies nie będzie słuchał, wycofa się.

Uspołecznianie i wychowywanie powinno się zacząć jak najwcześniej. Dzięki temu staniemy się posiadaczami naprawdę wspaniałego, oddanego zwierzęcia. Zdecydowanie nie nadaje się do trzymania w warunkach blokowych- to duży pies, potrzebujący miejsca i swobody, poza tym głośno szczeka, co może być problemem dla sąsiadów.

Na psa tej rasy powinny zdecydować się osoby mieszkające na przedmieściach, czy wsiach, posiadające podwórko, koniecznie ogrodzone, aby zapobiec ucieczkom zwierzęcia (są ciekawskie i chętnie splądrują okolicę). Owczarek podhalański potrzebuje dużej dawki ruchu. Codzienne spacery powinny być długie, wyczerpujące dla psa, urozmaicone ćwiczeniami, treningiem, zabawami psychoruchowymi- tylko wtedy zwierzę będzie usatysfakcjonowane, spokojne i prawidłowo rozwinięte.

Rasa ma skłonności do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapalenia ucha i alergii. Owczarków podhalańskich nie należy przekarmiać. Pielęgnacja polega na okazjonalnym wyczesywaniu. W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość zabiegu. Kąpiele nie są konieczne, ponieważ włos owczarków podhalańskich ma właściwości samoczyszczące.

Lanolina zawarta w sierści czyni ją odporną na wchłanianie wody i zanieczyszczeń, nawet tłustych, oleistych. Czworonogi tej rasy osiągają wagę do 59 kg, przy wzroście do 70 cm u psów i 65 cm u suk. Średnia długość życia wynosi 10-12 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *