Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki jest dość znaną rasą wśród psów, która należy do grupy psów pasterskich. Przynależy jednocześnie do psów obronnych i zalicza się go do typu psów wilkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, pies ten pochodzi z Niemiec. Owczarek niemiecki cieszy się dużym uznaniem i popularnością, zarówno wśród zwykłych hodowców, jak też służb ratowniczych i policyjnych. Pies pełni funkcję wiernego przyjaciela, a z drugiej zaś strony okazuje się doskonałym pracownikiem z czujnym węchem, zawsze gotowym do pracy w trudnych warunkach. To przede wszystkim pies, który zachwyca swą dostojnością i atrakcyjnym wyglądem. Zadbany owczarek niemiecki robi wrażenie i wówczas chciałby go mieć praktycznie każdy.

Owczarek niemiecki - źródło obrazka Pixabay.com

Owczarek niemiecki – źródło obrazka Pixabay.com

Owczarek niemiecki to pies, który wygląda na silne, masywne zwierzę. Swoim wyglądem przypomina wręcz wilka i stąd robi ogromnie pozytywne wrażenie na otoczeniu. Ma bardzo proporcjonalną do reszty ciała głowę. Pies tej rasy osiąga wzrost w granicach od 60 do 65 cm, a suka od 55 do 60 cm, jest więc nieco mniejsza. Jeżeli chodzi o wagę, pies waży w granicach od 30 do 45 kg, a suka od 22 do 32 kg. Pomimo, iż budowa ciała psa tej rasy jak każdej innej jest wazna, to jednak najbardziej warto skupić swoją uwagę na jego umaszczeniu, gdyż jest zadziwiająco piękne i warte szczegółowego opisania. Najczęściej spotykane umaszczenie u tej rasy to czarne podpalane, czarne z rudym, a także brązowym, czerwonym i płowym, bądź jasnoszarym podpalaniem, do tego jeszcze różne odcienie szarego i tak zwane wilczaste. Oczywiście kolorystyka jest zdecydowanie bogatsza, ale nie sposób wymienić wszystkiego. Może wystąpić biała, albo jasna plamka na piersi, palcach, bądź na wewnętrznej części nóg. Szata danego czworonoga składa się z sierści podwójnej z podszerstkiem. Jego włosy są dość twarde i proste, doskonale przylegają do ciała. Z kolei sam podszerstek jest miękki i bardzo obfity. Na głowie, przedniej stronie nóg, a także na samych łapach, włos jest wyjątkowo krótki. Z kolei na takich częściach jego ciała jak szyja, zad, tylne części nóg, włosy są dłuższe i gęstsze. Pies tej rasy linieje i to aż dwa razy w roku.

Owczarek niemiecki to pies przede wszystkim niezwykle żywiołowy i energiczny. Jest jednocześnie inteligentny i posłuszny, a przez to można uczyć go różnych sztuczek oraz wytresować go na posłusznego czworonoga. On nie tyle ma zdolności do szybkiej nauki co wręcz chce się uczyć i robi to z przyjemnością. To pies wymagający jeżeli chodzi o ruch. Będzie tego oczekiwał od swojego opiekuna. Źle wychowany pies tej rasy może być lękliwy, ale i agresywny.

Owczarek niemiecki może żyć około 13 lat. Najpopularniejsze choroby jakie dotykają psa danej rasy to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, przerost gruczołu krokowego, a także alergia. Warto podkreślić, że owczarek niemiecki to pies jeden z najpopularniejszych w Polsce oraz na świecie.

Przeczytaj również na naszej stronie:
owczarek niemiecki długowłosy
owczarek niemiecki krótkowłosy

Z uwagi na potrzeby owczarka niemieckiego, najlepszym opiekunem dla niego będzie ten, kto lubi ruch, a także posiada umiejętności w zakresie tresury. Warto by była to osoba dyspozycyjna i mogła poświęcić czas na jego pielęgnację, aby podtrzymać jego naturalny, atrakcyjny wygląd.