Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki należy do grupy psów pasterskich i zaganiających. Odmiana ta uznana została od 1 stycznia 2011 roku przez organizację FCI. Pies ten podobnie jak owczarek niemiecki krótkowłosy jest psem o średniej wielkości. Pies jest dobrze umięśniony i zbudowany.

Owczarek niemiecki długowłosy - zdjęcie znalezione na Allegro.pl (Hodowla Argos)

Owczarek niemiecki długowłosy – zdjęcie znalezione na Allegro.pl (Hodowla Argos)

Sierść owczarka składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest bardzo miękki i dość długi. W niektórych miejscach przylega on do skóry. Ogon u owczarka jest bardzo puszysty. Umaszczenie psa jest różnorodne. Występuje zarówno umaszczenie jednolicie czarne, szare, śniade jak i czaprakowe. Podszerstek jest zawsze szary z wyjątkiem odmian jednolicie czarnych.

Niektóre z owczarków niemieckich krótkowłosych mogą być nosicielami genu długiego włosa. Jeżeli oboje rodzice noszą taki gen to mogą urodzić się szczenięta długowłose. W przypadku owczarków długowłosych nie mogą w miocie urodzić się osobniki krótkowłose. Osobniki długowłose zaraz po urodzeniu są wpisywane do ksiąg rodowodowych.

Owczarki niemieckie długowłose podobnie jak ich krótkowłosa odmiana wykazują dość podobne cechy temperamentu. Nadal są to bardzo odważne i inteligentne psy, które mogą stać się pełnoprawnymi członkami rodziny. Także lubią one długie spacery i potrzebują takiego spaceru przynajmniej raz w ciągu dnia. Należy wziąć to pod uwagę w przypadku chęci kupienia tego psa. Nadal są one spokojne i nie szczekają bez powodu. Również są one niesamowicie wierne i bardzo źle znoszą rozłąkę ze swoim właścicielem.

Psy te dzięki swoim zdolnościom do szybkiej nauki nowych umiejętności doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne, policyjne, obrończe, stróżujące lub obrończe. Jest to spowodowane także ich potrzebą bliskiej współpracy z człowiekiem. W przypadku współpracy z człowiekiem są one w stanie wykorzystać cały swój potencjał i bardzo dobrze czują się w tej roli.

Podsumowując owczarek niemiecki długowłosy wykazuje bardzo podobne cechy do jego brata czyli owczarka niemieckiego krótkowłosego. Różnią się jedynie sierścią. Budowa ciała pozostaje taka sama. Podobnie zresztą jak wszystkie cechy charakteru sprawiające, że psy te cieszą się ogromną popularnością i są kupowane zarówno do hodowli domowej jak i do różnego rodzaju działań wykorzystujących ich umiejętności.

Komentarz do “Owczarek niemiecki długowłosy

  1. dlugowlosy12 pisze:

    Bardzo ładny pies. Mój sąsiad ma takiego i cały czas go tresuje. Jest nawet mądry i ładnie wygląda, bo jest pod stałą opieką fryzjerów i takich tam specjalistów od psów. Z tego co się orientuję, owczarki są bardzo mądrymi psami. Też bym takiego chciała, ale to duże zwierzę, a moje warunki mieszkaniowe mi na to nie pozwalają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *