Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to rasa zaliczana do psów pasterskich i molosów typu górskiego. W Polsce rasa uznana została za agresywną. Budowa mocna, silnie umięśniona. Wyróżniamy dwie odmiany ze względu na sierść: długowłosa- włos gęsty, gruby i prosty. Na szyi tworzy grzywę, dłuższe włosy na nogach, krótkowłosa- włos gęsty, gruby i prosty, jednakowo krótki na całym ciele.

Owczarek kaukaski - źródło obrazka Wikipedia.org

Owczarek kaukaski – źródło obrazka Wikipedia.org

Umaszczenie może być szare, płowe, jasnosłomkowe, wilczaste, pręgowane, łaciate, białe, rudawe. Owczarki kaukaskie to psy o wielkiej odwadze i silnej woli. Nieuspołecznione i nieszkolone odpowiednio wcześnie, mogą być niebezpieczne, wykazywać agresję lub przynajmniej niechęć do współpracy.

Te psy są bardzo czujne. Ta cecha, w połączeniu z odwagą i silnym charakterem, czyni z owczarka kaukaskiego świetnego psa stróżującego. Psy tej rasy przywiązują się do rodziny. Właścicieli i domowników oraz inne zwierzęta w gospodarstwie, traktują jak część swojego stada i wszystkich, bez wyjątku będą bronić przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Do obcych są bardzo nieufne, można powiedzieć wręcz, że nie akceptują nieznajomych. Tolerują jedynie przyjaciół rodziny. W stosunku do obcych psów, mogą wykazywać chęć dominacji. Owczarek kaukaski jest zazwyczaj łagodny w stosunku do dzieci, jednak nie powinniśmy zostawiać psa z dzieckiem bez nadzoru, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, jak pies zareaguje na ciągnięcie za sierść, zbyt mocne przytulanie i inne dziecięce pieszczoty.

Rasa zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Wymaga właściciela o silnym charakterze, który pokaże zwierzęciu swój autorytet, określi jasne reguły i będzie konsekwentnie wymagał ich przestrzegania (i sam również się do nich stosował), a przede wszystkim będzie dysponował sporą ilością czasu, jaki trzeba poświęcić na wychowanie i uspołecznianie owczarka kaukaskiego.

Trzeba umieć pokazać psu, jak wygląda hierarchia w stadzie, jakim jest rodzina. Czworonóg nie może wierzyć, że jest ponad wszystkimi, a w szczególności ponad człowiekiem, bo będzie myślał, że wszystko mu wolno. Osoby o łagodnym podejściu, miękkim sercu i słabym charakterze, nie powinny decydować się na tę rasę.

Pies szybko wyczuje, że ma szansę zdominować opiekuna i do tego będzie dążył. Nie będzie wtedy darzył właściciela zbyt dużym szacunkiem i z pewnością wykaże niechęć do współpracy i wykonywania poleceń. Niewykluczone, że będzie próbował wymusić pewne rzeczy agresywnymi zachowaniami, chcąc podkreślić swoją wyższość.

Taka relacja pomiędzy człowiekiem a psem nie powinna mieć miejsca, dlatego właśnie trzeba być stanowczym, wymagającym, a czasem i surowym, uważając przy tym, aby nie przelewać swojej złości i agresji na psa, bo osiągniemy cel odwrotny do zamierzonego- pies nie będzie nas słuchał.

Owczarki kaukaskie nie nadają się zupełnie do życia w małych, blokowych mieszkaniach. To duże psy, potrzebujące przestrzeni. Na tę rasę powinny decydować się osoby mieszkające na przedmieściach, czy na wsi, z własnym ogrodzonym podwórkiem i bliskim dostępem do miejsc, w których pies mógłby biegać bez smyczy.

Krótkie spacery wokół bloku w mieście nie usatysfakcjonują owczarka kaukaskiego. Wymaga on sporo ruchu, zabawy i ćwiczeń. Chłodne warunki pogodowe nie są problemem dla tej rasy. Podobnie jak całodobowe przebywanie na zewnątrz- owczarek kaukaski będzie szczęśliwy mając swoją budę i podwórko do dyspozycji.

Oczywiście to szczęście może się szybko skończyć, jeśli poza budą i podwórkiem nie damy psu nic więcej, czyli czułości, opieki i miłości. Rasa uznawana za zdrową. Niektóre osobniki mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego. Pielęgnacja polega na wyczesywaniu sierści.

U odmiany długowłosej należy powtarzać zabieg 2 razy w tygodniu, u krótkowłosej wystarczy raz na tydzień lub rzadziej. Psy osiągają wagę do 70 kg, przy wzroście do 72 cm. Suki ważą do 62 kg, przy wzroście do 68 cm. Średnia długość życia owczarków kaukaskich wynosi 10-11 lat. W miocie rodzi się zazwyczaj od 5 do nawet 12 szczeniąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *