Owczarek holenderski

Jak sama nazwa wskazuje, rasa pochodzi z Holandii. Zaliczana jest do psów pasterskich i zaganiających. Budowa ciała dobrze umięśniona, psy średniej wielkości. Możliwe trzy odmiany szaty: krótkowłosa – włos twardy i krótki, jednak nie przesadnie krótki, długowłosa – włos twardy, długi i prosty, dość obfita grzyw oraz szorstkowłosa – włos gęsty, o średniej długości, szorstki i zmierzwiony.

Owczarek holenderski krótkowłosy - źródło obrazka Wikimedia.org

Owczarek holenderski krótkowłosy – źródło obrazka Wikimedia.org

Umaszczenie owczarka holenderskiego krótkowłosego w głównej mierze oparte na srebrnych i złotych pasmach. Druga odmiana szara, z ewentualnymi srebrno-złotymi pasmami lub umaszczenie, tak zwane sól i pieprz. Owczarki holenderskie szorstkowłose zazwyczaj mają sierść pręgowaną, srebrne i złote pasma lub sól z pieprzem.

Owczarek holenderski to pies bardzo towarzyski, entuzjastycznie podchodzący do swoich obowiązków. Niesamowicie zwinny i inteligentny. Sprawdzi się idealnie w roli psa stróżującego. Robi wrażenie zwierzęcia zawsze szczęśliwego i zadowolonego, niezależnie od sytuacji.

Wobec swojego właściciela jest lojalny, wierny, kochający i przyjaźnie nastawiony do pozostałych członków rodziny. Bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci, niewątpliwie może być ich kompanem zabaw. Owczarki tej rasy są czujne w stosunku do obcych, zbliżających się do domostwa, natomiast osoby znajome psu, zostaną powitane z wielkim entuzjazmem.

Owczarki holenderskie są posłuszne, szybko przyswajają nową wiedzę i chętnie się uczą. Czworonogi te są odporne na chłodny klimat, mogą przebywać na zewnątrz. Wymagają sporej dawki ruchu i codziennych spacerów. Będą bardzo zadowolone, kiedy spuścimy je ze smyczy i pozwolimy wybiegać się do woli. Psy idealne dla amatorów sportu.

Pielęgnacja polega na regularnym szczotkowaniu sierści, odmiana szorstkowłosa powinna być także strzyżona raz na jakiś czas. Kąpiele stosować jedynie w razie konieczności. Owczarki holenderskie osiągają wagę do 32 kg, przy wzroście do 62 cm u psów i do 60 cm u suk. Żyją średnio 12-15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *