Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to rasa zaliczana do psów pasterskich i zaganiających. Wyglądem bardzo przypomina owczarka niemieckiego. Budowa ciała mocna, dobrze umięśniona. Włos gęsty, długi lub krótki. Umaszczenie zawsze białe, bez dodatków w innych kolorach.

Biały owczarek szwajcarski - zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Biały owczarek szwajcarski – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Białe owczarki szwajcarskie to psy przede wszystkim nadzwyczaj odważne, które bez wahania oddadzą życie za swojego właściciela. Cechuje je spokój, pewność siebie, czujność i inteligencja. Te czworonogi są radosne i towarzyskie, szczególnie jeśli chodzi o kontakty z właścicielem i najbliższą rodziną.

Mają duże pokłady cierpliwości wobec dzieci, tolerują inne zwierzęta. W stosunku do obcych są ostrożne i nieufne. Potrzebują towarzystwa człowieka, dlatego są odpowiednie dla osób, które poświęcą im wystarczającą ilość czasu w ciągu dnia. Lojalność i wierność wobec swojego opiekuna, to cechy silnie rozwinięte u białych owczarków szwajcarskich.

Instynkt obronny, odwaga i inteligencja sprawiają, że psy te idealnie nadają się do pracy w policji, armii, jako psy ratownicy oraz przewodnicy osób niewidomych, niepełnosprawnych. Bardzo szybko i chętnie się uczą. Wymagają właściciela, który pokaże swój autorytet, wprowadzi jasne zasady i będzie się ich konsekwentnie trzymał.

W przypadku, gdy pies wyczuje słaby i uległy charakter właściciela, może uznać siebie za przywódcę stada i będzie starał się zdominować opiekuna. Należy być pewnym siebie i stanowczym wobec owczarka szwajcarskiego, jednak wszystko w granicach rozsądku, gdyż jeśli właściciel będzie zbyt ostro traktował psa, skutecznie zniechęci go do współpracy.

Wychowywanie i uspołecznianie tej rasy musi zacząć się jak najwcześniej, aby uniknąć ewentualnej agresji wobec ludzi i innych zwierząt. Przede wszystkim białe owczarki szwajcarskie to psy bardzo energiczne, wymagają codziennej dawki ruchu, długich spacerów, najlepiej w miejsca, w których pies może zostać spuszczony ze smyczy.

Konieczne są ćwiczenia i zabawy psychoruchowe, które utrzymają psa w formie i zapobiegną problemom natury behawioralnej. Biały owczarek szwajcarski ma doskonały węch, dzięki któremu potrafi wykrywać narkotyki, intruzów, a nawet podziemne ładunki wybuchowe oraz wyciek gazu w rurze znajdującej się pod ziemią.

Pies tej rasy nie jest odpowiedni do trzymania w niewielkich mieszkaniach, powinien mieć możliwość przebywania na podwórku, gdzie mógłby się do woli wybiegać. Niestety ta rasa ma skłonności do wielu chorób i dolegliwości. Można spotkać się z dysplazją stawu biodrowego i łokciowego, zespołem złego wchłaniania, chorobą zwyrodnieniową stawów, chorobami oczu oraz skóry.

Pielęgnacja polega na codziennym, dokładnym wyczesywaniu sierści. Kąpiele powinny być stosowane jedynie, gdy to konieczne. Należy też raz na pewien czas czyścić uszy i obcinać pazury. Waga, jaką osiągają białe owczarki szwajcarskie, wynosi maksymalnie do 40 kg, przy wzroście do 65 cm u psów i 60 cm u suk. Średnia długość życia to 12 lat.

2 thoughts on “Biały owczarek szwajcarski

  1. Adrian Z. pisze:

    Bardzo przyjemnie czyta się artykuł. Biały owczarek szwajcarski to sympatyczny pies, którego mam już od 4 lat w domu. Jak ten czas szybko leci. Pamiętaj jak był szczeniakiem.

  2. Anna pisze:

    Nasz OS skończył właśnie 8lat.Jest to bardzo uczuciowy pies,bardzo do właściciela przywiązany,wręcz jest jak cień właściciela. Bardzo inteligentny,potrafi wręcz odgadywać myśli człowieka,a rozumie więcej niż by nam się zdawało. Nie lubi zostawać sam,więc nie bierzcie OS,jeśli nie będzie przy Was stale.Cierpi,płacze pozostawiony sam w domu. Nasz chętnie czeka w aucie i uwielbia jeżdzić samochodem.I dlatego nasze życie podporządkowane jest jemu i wszędzie jesteśmy razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *